Horror przy Bogumińskiej – rezerwy też z awansem!!!

Po niezwykle dramatycznym meczu nasz drugi zespół seniorów pokonał w finale barażów o awans do raciborskiej klasy A Naprzód 46 Zawada po rzutach karnych 6:5. W regulaminowym czasie gry padł wynik remisowy 2:2, a dość powiedzieć, że wyrównującego gola unici zdobyli w dziesiątej minucie doliczonego czasu gry z rzutu karnego pewnie wykorzystanego przez Jakuba Makselana. Tym samym oba nasze zespoły uzyskały w tym sezonie promocje do wyższych klas rozgrywkowych i oba zrobiły to w niesamowitych okolicznościach. Przypomnijmy, że nasi IV-ligowcy jeszcze na pięć minut przed końcem meczu ze Szczakowianką Jaworzno przegrywali 0:1 i potrzebowali strzelić dwie bramki, żeby myśleć o dogrywce. I zrobili to!!! A w trakcie dodatkowych 30 minut gry zdobyli jeszcze dwa gole i po raz drugi w historii awansowali do III ligi. “Rezerwiści” nie chcieli być gorsi i również zafundowali swoim kibicom prawdziwy thriller. Trzeba dodać, że nasz zespół grał w mocno osłabionym składzie, kontuzje wykluczyły z udziału w tym meczu Mateusza Tomalę i Tomasza Kabuta, a Adam Fojcik udał się na zaplanowany wcześniej urlop. W dodatku z drobnymi urazami borykali się także Filip Franiczek i Tomasz Antończyk, którzy co prawda zagrali w tej potyczce, ale w niepełnym wymiarze czasu. Spotkanie rozpoczęło się od dwóch mocnych strzałów w wykonaniu podopiecznych trenera Szymona Sosny, najpierw w 6 min. uderzał z rzutu wolnego Jakub Kucza, ale jego silny strzał minął o dobry metr prawy słupek bramki strzeżonej przez Rafała Skatułę, a cztery minuty później potężną “bombę” z ok. 30 metrów posłał w kierunku bramki gości Grzegorz Buczek, ale tym razem piłka poszybowała nad poprzeczką. Wodzisławianie odpowiedzieli indywidualną akcją Marka Mnicha, ale na posterunku był Beniamin Jastrzębowski, który sparował jego strzał z 17 metrów. Ten sam zawodnik stanął przed szansą na zdobycie bramki w 19 min., kiedy to po kontrze strzelał z ostrego kąta, ale na szczęście dla unitów minimalnie chybił. W 32 min. skontrowali rywali turzanie, w finalnym efekcie tej akcji Daniel Podbioł zagrał w pole karne do Filipa Franiczka, ale jego strzał sparował na rzut rożny Skatuła. Dwie minuty później z podobnego miejsca na boisku uderzał Łukasz Adamczyk, tym razem futbolówka po palcach Skatuły prześlizgnęła się po poprzeczce i wyszła na rzut rożny. W 37 min. unici potwierdzili swój dobry fragment gry bramką. Kucza przechwycił podanie Dawida Dąbka, zagrał krótko do Makselana, ten wypatrzył w polu karnym Franiczka, który strzałem w długi” róg dał turzanom prowadzenie. Niestety nie cieszyli się tym prowadzeniem zbyt długo, bo praktycznie po kilkunastu sekundach Paweł Parzych wykorzystał nieporozumienie Jastrzębowskiego z Łukaszem Wójtowiczem i celnym lobem doprowadził do wyrównania. W drugiej połowie nadal trwała wyrównana walka, pierwszy kwadrans tej części gry nie przyniósł sytuacji bramkowych, ale później swoje szanse zmarnowali najpierw Makselan uderzając z ostrego kąta minimalnie obok lewego słupka, a chwilę później po drugiej stronie Mnich źle przyjął piłkę po podaniu Łukasza Skrobacza przez co jego strzał nie był już tak dokładny i Jastrzębowski nie musiał interweniować. Wymiana ciosów trwała dalej, w 67 min. dobrą okazję zmarnował Parzych trafiając tylko w boczną siatkę, a po chwili wolej Tomasza Antończyka poszybował minimalnie nad poprzeczką. W 71 min. na indywidualną akcję zdecydował się najlepszy wśród rywali Mnich, ale w ostatniej chwili jego strzał zablokował Krystian Kozieł i goście wywalczyli tylko rzut rożny. W 76 min. świetną okazję na zdobycie gola miał Makselan, ale jego strzał w “krótki” róg sparował na rzut rożny Skatuła. W 80 min. goście wyszli na prowadzenie, Skrobacz posłał dokładną centrę z rzutu wolnego wprost na głowę niepilnowanego Daniela Farasiewicza, a ten z bliska trafił do siatki. Ten sam zawodnik mógł rozstrzygnąć losy awansu trzy minuty później, ale w sytuacji sam na sam z bramkarzem fatalnie spudłował. Jeszcze w 90 min. Skrobacz z rzutu wolnego “musnął” poprzeczkę, a w doliczonym czasie gry Kucza próbował lobować wychodzącego z bramki Skatułę, ten “pajacykiem” delikatnie trącił naszego napastnika, a że było to w polu karnym, to arbiter główny po sugestii swojego asystenta wskazał na “wapno”. Pewnym egzekutorem “jedenastki” okazał się Makselan i tym samym doprowadził do tego, że o zwycięzcy tego meczu zadecydować miała seria rzutów karnych. Ta rozpoczęła się od dwóch chybień, najpierw w słupek trafił Mnich, a potem Skatuła obronił słaby strzał w środek bramki Kozieła. Później egzekutorzy pewnie wykorzystywali rzuty karne, aż do ostatniej serii, w której Jastrzębowski wyczuł intencje Skrobacza i obronił jego strzał w swój prawy dolny róg, a po chwili w objęciach kolegów utonął Makselan, którego pewny strzał w ten sam róg dał rezerwom Unii drugi w historii awans do raciborskiej A klasy, w której grali poprzednio w sezonie 2017/2018. Wówczas awans wywalczyli również po barażach z LKS-em Pawłów, a wydarzenia te z obecnej drużyny pamiętają niespełna 16-letni wtedy Grzegorz Buczek i Piotr Macura, który wpisał się nawet w pierwszym meczu z Pawłowem na listę strzelców. To już był ostatni akord niezwykle udanego dla naszego klubu sezonu, w którym obie drużyny seniorów wywalczyły awans do wyższych lig, co zdarzyło się po raz pierwszy w historii, bowiem do tej pory te awanse przytrafiały się w różnych sezonach.

KS UNIA II TURZA – LKS NAPRZÓD 46 ZAWADA 2:2 (1:1), 4:3 w rzutach karnych

1 – 0 Filip Franiczek 37 min. asysta Jakub Makselan
1 – 1 Paweł Parzych 38 min. asysta Łukasz Skrobacz
1 – 2 Daniel Farasiewicz 80 min. (głową) asysta Łukasz Skrobacz
2 – 2 Jakub Makselan 90+10 min. (rzut karny)

Rzuty karne:
0 – 0 Marek Mnich (trafił w słupek)
0 – 0 Krystian Kozieł (obronił Rafał Skatuła)
0 – 1 Daniel Farasiewicz
1 – 1 Grzegorz Buczek
1 – 2 Michał Elsner
2 – 2 Tomasz Antończyk
2 – 3 Dawid Dąbek
3 – 3 Daniel Podbioł
3 – 3 Łukasz Skrobacz (obronił Beniamin Jastrzębowski)
4 – 3 Jakub Makselan
Sędziowali: Bartosz Ochyj (główny), Marek Nowakowski, Kamil Dziok (asystenci). Widzów: 200. Żółte kartki: Krystian Kozieł, Cezary Chojka – Michał Elsner, Robert Powalacz, Marek Mnich, Rafał Skatuła

KS UNIA II TURZA: Beniamin Jastrzębowski – Łukasz Dryja (64. Przemysław Sosna), Cezary Chojka, Krystian Kozieł, Łukasz Wójtowicz – Filip Franiczek (64. Tomasz Antończyk), Grzegorz Buczek, Łukasz Adamczyk (84. Piotr Macura), Daniel Podbioł, Jakub Makselan – Jakub Kucza. Pozostali rezerwowi: Dominik Balcerkowski, Wojciech Zgrzendek, Bartosz Moj. Trener: Szymon Sosna
LKS NAPRZÓD 46 ZAWADA: Rafał Skatuła – Krzysztof Strączek, Patryk Balcar, Dawid Dąbek, Michał Elsner – Paweł Parzych, Robert Powalacz, Olaf Kłosek, Łukasz Skrobacz, Bartłomiej Rachwał (68. Daniel Farasiewicz) – Marek Mnich. Pozostali rezerwowi: Kacper Kościuk, Jacek Widenka, Serhii Pryshliak, Paweł Szymura, Szymon Trzaskalik, Marcin Kramarczyk, Yurii Pryshliak. Trener: Zdzisław Marszolik